Szybkie testy diagnostyczne

 

W naszej praktyce często wspomagamy się szybkimi testami diagnostycznymi, są to testy, które wymagają tylko kropli krwi, a są w stanie określić wiele ważnych parametrów medycznych,

Do szybkich testów diagnostycznych zaliczamy: testy oznaczające poziom glikemii, CRP, step A (bakteryjne zapalenie gardła) i wiele innych.

Zastosowanie testów i ich przydatność postaram się opisać na przykładzie testu CRP:

Białko C reaktywne CRP

CRP jest białkiem ostrej fazy, które jest wytwarzane w organizmie w reakcji na stan zapalny, zakażenie lub uszkodzenie tkanek. W szczególności jest używane w celu różnicowania pomiędzy infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi.

A więć wirus czy bakteria?

Szybkie badanie CRP jest pomocne:

▪  W ocenie ryzyka uogólnionej infekcji (sepsy) u gorączkujących dzieci i dorosłych

▪  Wspomaga różnicowanie kliniczne pomiędzy infecją wirusową i bakteryjną

W przypadku wyraźnego wzrostu poziomu CRP zakażenie ma prawdopodobnie charakter bakteryjny. Prawidłowy poziom CRP podtrzymuje rozpoznanie infekcji wirusowej. Gdy stężenie CRP sięga 40-50 mg/l istnieje duże prawdopodobieństwo występowania ciężkiego zakażenia np. zapalenia płuc. Badanie CRP u gorączkujących pacjentów bez wyraźnego punktu wyjścia choroby pozwala na ocenę ryzyka postępowania medycznego i dlatego jest szczególnie rekomendowane w lekarskiej praktyce ambulatoryjnej. W przypadku infekcji bakteryjnej poziom CRP wzrasta bardzo szybko. Stężenie CRP ulega podwojeniu już po ok. 8 godz. od zakażenia i osiąga swój szczyt po ok. 50 godz. Właściwe postępowanie lecznicze odbija się bardzo szybko w pomiarach stężenia CRP. Gdy przyczyna choroby zostanie usunięta, poziom CRP ulega zmniejszeniu o połowę w ciągu kilku godzin.